O destinácii

Mimoriadne čistá voda v mori bez prílivov a odlivov má nízky obsah solí a nevyskytujú sa v nej nebezpečné či nepríjemné živočíchy, ako sú napríklad jedovaté ryby, pálivé medúzy, ježkovia atď. Podnebie je v Bulharsku v lete príjemne teplé. Priemerná denná teplota dosahuje 25-30˚C a teplota morskej vody sa pohybuje medzi 22-26˚C. V posledných rokoch patrí Bulharsko k najvyhľadávanejším miestam letnej dovolenky aj vďaka privatizácii, ktorá prispela k nebývalému rozvoju služieb a k zvýšeniu kvality ich poskytovania za ceny, ktoré sú prístupné pre každého návštevníka.
Pobyt v Bulharsku je finančne nenáročný, dokonca výhodný. Ubytovacie zariadenia boli sprivatizované a prešli rozsiahlou rekonštrukciou, pričom neustále rastie počet novovybudovaných hotelov, penziónov, ale aj súkromných domov ponúkajúcich typ rodinného ubytovania. Bulharsko vďaka tomu zaznamenalo obrovský nárast počtu návštevníkov, podstatnú časť ktorých tvoria slovenskí a českí turisti navštevujúci v prevažnej miere južnú časť pobrežia.
Tá sa svojimi službami dávno vyrovnala severnej časti pobrežia vybudovanej už za socializmu. Severné pobrežie Čierneho mora navštevujú najmä nemeckí, britskí, holandskí turisti a turisti zo Škandinávie. Bulharsko je tiež považované za najbohatšie archeologické nálezisko v Európe, až 9 jeho pamiatok je zapísaných do elitného zoznamu UNESCO.
Množstvo zeleninových šalátov, rybie špeciality a jedlá pripravené na prírodný spôsob, tvoria neoddeliteľnú súčasť jedálneho lístka. Bulharsko je aj krajinou vynikajúceho vína a koňakov, kožených výrobkov a kvalitnej dámskej a pánskej konfekcie. Navyše je táto krajina veľmi pohostinná a jej kultúrne zvyklosti a jazyk sú blízke našim zvyklostiam a nášmu jazyku, vďaka čomu sa slovenskí turisti v Bulharsku dokážu dorozumieť bez problémov.
Nízke ceny, množstvo reštaurácií, barov a diskoték, kvalitné služby, dlhé letá, úchvatná história s tisícročnými mestami a v neposlednom rvade Čierne more so svojou typickou blankytne modrou farbou a dlhými pieskovými plážami svetovej triedy - Bulharsko má všetko, čo potrebujete pre krásnu dovolenku. Je bezpečnou a lacnou destináciou, ktorá čaká na Vaše prebádanie. Nepochybne sa stalo módnou novinkoulákajúcou turistov z celej Európy.

Zaujímavosti - jazyk a gestá

Je vyhľadávané pre svoje pláže, ktoré sú považované za jedny z najkrajších v Bulharsku, aj teplota morskej vody je tu o pár stupňov vyššia ako na severe. Na rozdiel od severnej časti má podnebie na juhu stredomorský charakter. Slovenských turistov do tejto časti Bulharska lákajú aj ceny, ktoré sú podstatne nižšie ako vo veľkých severných letoviskách. Osloví ich však aj príjemná atmosféra južných miest a dediniek, ktoré sa postupne vyprofilovali na rozvinuté strediská cestovného ruchu poskytujúce kvalitné služby za výhodné ceny. Centrom južného pobrežia sa za posledné roky stalo Primorsko.

Aj napriek tomu, že bulharské kultúrne zvyklosti a jazyk sú blízke našim zvyklostiam a nášmu jazyku, vďaka čomu sa slovenskí turisti v Bulharsku dokážu dorozumieť bez problémov (a napr. na južnom pobreží – Primorsko nájdete takmer v každej reštaurácii jedálne lístky v slovenčine alebo češtine) môžu nastať určité kuriózne situácie:
Ak niekomu poviete, že ste sa u neho cítili „užasno“, môže sa ľahko uraziť, nakoľko slovo „užasno“ v bulharčine znamená „hrozne, strašne“. Ak použijete slovo „čudesno“, znamená to, že ste s niečím spokojní, lebo slovo „čudesno“ znamená „výborne“.

Niečo málo z Bulharska

Severná pláž Primorska sa umiestnila na 80. mieste v nedávnom rebríčku 100 najkrajších pláží v Európe 2023.
Pre znalcov to nie je prekvapenie, pretože pláže v Primorsku ponúkajú veľa miest s úžasným výhľadom a jedinečným čarom.
Môžu sa pochváliť úžasnými úsekmi piesku s krištáľovo čistou vodou, ktoré určite stoja za návštevu.
Tí, ktorí navštívia pláže v Primorsku, budú odmenení, či už si vyberú navštevovanejšie alebo pokojnejšie miesta, ktoré sú skrytým rajom nedotknutej prírody a pokojného prostredia.
Tento klenot určite stojí za návštevu aj pre tých, ktorí doteraz nemali Bulharsko v "hľadáčiku" ich záujmu a hľadajú menej známu destináciu pre ich dovolenku.

Prihláste sa na odber First minute a Last minute ponúk a noviniek.