O destinácii

Bulharsko v kocke

Bulharsko leží v juhovýchodnej časti Balkánskeho polostrova. Na severe hraničí s Rumunskom (609 km), na západe so Srbskom a Macedónskom (368 km), na juhu s Gréckom (493 km), na juhovýchode s Tureckom (259 km). Východnou hranicou je pobrežie Čierneho mora (378 km). Prirodzenú hranicu s Rumunskom tvorí z prevažnej časti rieka Dunaj (470 km), ktorá spája Bulharsko so všetkými podunajskými štátmi.
Bulharsko je známe nielen svojím krásnym pobrežím v dĺžke 378 km s pozvoľna sa do mora zvažujúcimi piesočnatými plážami, ale aj svojimi veľkolepými horami ideálnymi pre zimnú dovolenku, jazerami, jaskyňami, veľkým množstvom minerálnych prameňov a historickými mestami.
Bulharsko je skutočne krajinou rozmanitou, s nedotknutou prírodnou krásou, čím sa stáva ideálnym cieľom letnej ale aj zimnej dovolenky zahraničných turistov. Čierne more, ktoré obmýva východnú časť Bulharska, je ideálne pre plavcov aj neplavcov - zostup do mora je väčšinou mierny.
Mimoriadne čistá voda v mori bez prílivov a odlivov má nízky obsah solí a nevyskytujú sa v nej nebezpečné či nepríjemné živočíchy, ako sú napríklad jedovaté ryby, pálivé medúzy, ježkovia atď. Podnebie je v Bulharsku v lete príjemne teplé. Priemerná denná teplota dosahuje 25-30˚C a teplota morskej vody sa pohybuje medzi 22-26˚C. V posledných rokoch patrí Bulharsko k najvyhľadávanejším miestam letnej dovolenky aj vďaka privatizácii, ktorá prispela k nebývalému rozvoju služieb a k zvýšeniu kvality ich poskytovania za ceny, ktoré sú prístupné pre každého návštevníka.
Pobyt v Bulharsku je finančne nenáročný, dokonca výhodný. Ubytovacie zariadenia boli sprivatizované a prešli rozsiahlou rekonštrukciou, pričom neustále rastie počet novovybudovaných hotelov, penziónov, ale aj súkromných domov ponúkajúcich typ rodinného ubytovania. Bulharsko vďaka tomu zaznamenalo obrovský nárast počtu návštevníkov, podstatnú časť ktorých tvoria slovenskí a českí turisti navštevujúci v prevažnej miere južnú časť pobrežia.
Tá sa svojimi službami dávno vyrovnala severnej časti pobrežia vybudovanej už za socializmu. Severné pobrežie Čierneho mora navštevujú najmä nemeckí, britskí, holandskí turisti a turisti zo Škandinávie. Bulharsko je tiež považované za najbohatšie archeologické nálezisko v Európe, až 9 jeho pamiatok je zapísaných do elitného zoznamu UNESCO.

Fakty o Bulharsku

Rozloha: 111 000 km2
Počet obyvateľov: cca 7,6 miliónov
Hlavné mesto: Sofia (cca 2 mil.)
Jazyk: bulharčina (využíva cyriliku)a
Mena: Leva (1 EUR = cca 1,95 LV)
Časový rozdiel: slovenský čas + 1 hod.

Najvyšší bod: Musala, 2925 m n. m
Najnižší bod: Čierne more 0 m n. m.
Najdlhšia rieka: Marica (526 km)
Elektrické napätie: 220 V
Telefónna predvoľba: 00359

Prečo Bulharsko

Bulharsko ponúka jednu z cenovo najvýhodnejších dovoleniek pre slovenských turistov. Vzdialenosť je prijateľná, bulharské more je ideálne pre rodiny s deťmi. Zostup do mora je väčšinou mierny, spád dna postupný. Pláže sú dlhé a široké s jemným zlatistým pieskom, more čisté bez nebezpečnej flóry a fauny. Podnebie je v lete príjemne teplé, bez extrémnych horúčav. Turistov do Bulharska láka aj množstvo atrakcií – aquaparky (Slnečné pobrežie a Zlaté piesky), lety na motorovom rogale, zoskoky padákom, tobogany, požičovne vodných skútrov, bicyklov a pod. Bulharsko je vyhľadávané aj pre svoju kuchyňu, ktorá je zaraďovaná k najzdravším v Európe.
Množstvo zeleninových šalátov, rybie špeciality a jedlá pripravené na prírodný spôsob, tvoria neoddeliteľnú súčasť jedálneho lístka. Bulharsko je aj krajinou vynikajúceho vína a koňakov, kožených výrobkov a kvalitnej dámskej a pánskej konfekcie. Navyše je táto krajina veľmi pohostinná a jej kultúrne zvyklosti a jazyk sú blízke našim zvyklostiam a nášmu jazyku, vďaka čomu sa slovenskí turisti v Bulharsku dokážu dorozumieť bez problémov.
Nízke ceny, množstvo reštaurácií, barov a diskoték, kvalitné služby, dlhé letá, úchvatná história s tisícročnými mestami a v neposlednom rvade Čierne more so svojou typickou blankytne modrou farbou a dlhými pieskovými plážami svetovej triedy - Bulharsko má všetko, čo potrebujete pre krásnu dovolenku. Je bezpečnou a lacnou destináciou, ktorá čaká na Vaše prebádanie. Nepochybne sa stalo módnou novinkoulákajúcou turistov z celej Európy.

Južné pobrežie

Je vyhľadávané pre svoje pláže, ktoré sú považované za jedny z najkrajších v Bulharsku, aj teplota morskej vody je tu o pár stupňov vyššia ako na severe. Na rozdiel od severnej časti má podnebie na juhu stredomorský charakter. Slovenských turistov do tejto časti Bulharska lákajú aj ceny, ktoré sú podstatne nižšie ako vo veľkých severných letoviskách. Osloví ich však aj príjemná atmosféra južných miest a dediniek, ktoré sa postupne vyprofilovali na rozvinuté strediská cestovného ruchu poskytujúce kvalitné služby za výhodné ceny. Centrom južného pobrežia sa za posledné roky stalo Primorsko.

Zaujímavosti - jazyk a gestá

Je vyhľadávané pre svoje pláže, ktoré sú považované za jedny z najkrajších v Bulharsku, aj teplota morskej vody je tu o pár stupňov vyššia ako na severe. Na rozdiel od severnej časti má podnebie na juhu stredomorský charakter. Slovenských turistov do tejto časti Bulharska lákajú aj ceny, ktoré sú podstatne nižšie ako vo veľkých severných letoviskách. Osloví ich však aj príjemná atmosféra južných miest a dediniek, ktoré sa postupne vyprofilovali na rozvinuté strediská cestovného ruchu poskytujúce kvalitné služby za výhodné ceny. Centrom južného pobrežia sa za posledné roky stalo Primorsko.

Aj napriek tomu, že bulharské kultúrne zvyklosti a jazyk sú blízke našim zvyklostiam a nášmu jazyku, vďaka čomu sa slovenskí turisti v Bulharsku dokážu dorozumieť bez problémov (a napr. na južnom pobreží – Primorsko nájdete takmer v každej reštaurácii jedálne lístky v slovenčine alebo češtine) môžu nastať určité kuriózne situácie:
Ak niekomu poviete, že ste sa u neho cítili „užasno“, môže sa ľahko uraziť, nakoľko slovo „užasno“ v bulharčine znamená „hrozne, strašne“. Ak použijete slovo „čudesno“, znamená to, že ste s niečím spokojní, lebo slovo „čudesno“ znamená „výborne“.

Niečo málo z Bulharska

Severná pláž Primorska sa umiestnila na 80. mieste v nedávnom rebríčku 100 najkrajších pláží v Európe 2023.
Pre znalcov to nie je prekvapenie, pretože pláže v Primorsku ponúkajú veľa miest s úžasným výhľadom a jedinečným čarom.
Môžu sa pochváliť úžasnými úsekmi piesku s krištáľovo čistou vodou, ktoré určite stoja za návštevu.
Tí, ktorí navštívia pláže v Primorsku, budú odmenení, či už si vyberú navštevovanejšie alebo pokojnejšie miesta, ktoré sú skrytým rajom nedotknutej prírody a pokojného prostredia.
Tento klenot určite stojí za návštevu aj pre tých, ktorí doteraz nemali Bulharsko v "hľadáčiku" ich záujmu a hľadajú menej známu destináciu pre ich dovolenku.

Prihláste sa na odber First minute a Last minute ponúk a noviniek.