Počasie a klíma v Bulharsku

Podnebie je charakteristické miernymi zimami a teplými letami, cca 180 slnečných dní v roku. Bulharské letá sa vyznačujú absenciou extrémnych horúčav a viac ako 300 hodinami slnečného svitu vo vrcholnej sezóne.
Na rozdiel od severnej časti (mierne kontinentálne podnebie), má podnebie na juhu stredomorský charakter (vplyv Stredozemného mora), aj teplota morskej vody je tu o pár stupňov vyššia ako na severe. Niektoré letá má teplota morskej vody až 27 stupňov, takže sa môžete kúpať od mája do októbra.
Pri Čiernom mori sa budete cítiť príjemne tiež preto, že medzi dennými a nočnými teplotami je vyšší rozdiel ako v iných podobných lokalitách na svete. Vďaka týmto osviežujúcim nociam sa väčšinou zaobídete bez klimatizácie.

Počasie

Informácie o aktuálnom počasí v Bulharsku získate na internetovej adrese:
www.wunderground.com

More a pláže

Hlavnou turistickou atrakciou Bulharska je Čierne more. Toto vnútorné stredozemné more Atlantického oceánu leží medzi juhovýchodnou Európou a malou Áziou a má celkovú plochu cca 420 000 km2, priemerná hĺbka 1271 m. Žije v ňom asi 2000 druhov živočíchov (ani jeden dravec nebezpečný človeku) a 600 druhov rastlín. Od hĺbky 200 metrov sa v Čiernom mori nenachádza žiaden život – v tejto vrstve sa už nenachádza kyslík, ale sirouhlík, čím je toto more na svete jedinečné. Čiernomorské pobrežie Bulharska má dĺžku 378 km, a po celej svojej dĺžke má v podstate len 2 veľké zálivy (Varna a Burgas) a takmer žiadne ostrovy.
Čierne more je ...........úchvatné. Je ako žiadne iné, jeho farba je v odleskoch slnka kovovo modrá so striebristým nádychom, niekedy prechádza do tmavošedej až čiernej, čo je nakoniec aj jedna z verzií, ako prišlo toto more k svojmu menu. Pravdepodobnejšie však je, že jeho názov pochádza zo stredoveku a odvádza sa od veľkého počtu obetí z radov námorníkov z potopených lodí. A pritom Gréci v staroveku pomenovali toto more názvom Pontos Euxeinos – more Pohostinné. Tak si môžete vybrať.
Obrovskou výhodou čiernomorského pobrežia je to, že zostup do mora je väčšinou mierny, spád dna postupný, čím sa stáva ideálnym aj pre neplavcov a rodiny s malými deťmi. Voda je mimoriadne čistá a nevyskytujú sa v nej nebezpečné či nepríjemné živočíchy, ako sú napríklad jedovaté ryby, pálivé medúzy, ježkovia atď. O čistote vody svedčí aj fakt, že sa sem pravidelne vracajú delfíny. Čierne more je bez výrazného prílivu a odlivu a má nízky obsah solí, ktoré však majú blahodarný vplyv na pokožku, čo ocenia najmä ľudia trpiaci dermatologickými problémami. Teplota vody sa v mesiacoch jún – september pohybuje medzi 22-26 stupňami Celzia, niektoré letá má teplota morskej vody až 27 stupňov, takže sa môžete kúpať od mája do októbra. Na rozdiel od severnej časti pobrežia (mierne kontinentálne podnebie), má podnebie na juhu stredomorský charakter (vplyv Stredozemného mora), aj teplota morskej vody je tu o pár stupňov vyššia ako na severe.

Pláže sú dlhé a široké s jemným zlatistým pieskom a sú považované za jedny z najlepších v Európe. Vstup na verejné pláže je zadarmo, platí sa však za použitie slnečníkov a lehátok.

Niečo málo z Bulharska

Severná pláž Primorska sa umiestnila na 80. mieste v nedávnom rebríčku 100 najkrajších pláží v Európe 2023.
Pre znalcov to nie je prekvapenie, pretože pláže v Primorsku ponúkajú veľa miest s úžasným výhľadom a jedinečným čarom.
Môžu sa pochváliť úžasnými úsekmi piesku s krištáľovo čistou vodou, ktoré určite stoja za návštevu.
Tí, ktorí navštívia pláže v Primorsku, budú odmenení, či už si vyberú navštevovanejšie alebo pokojnejšie miesta, ktoré sú skrytým rajom nedotknutej prírody a pokojného prostredia.
Tento klenot určite stojí za návštevu aj pre tých, ktorí doteraz nemali Bulharsko v "hľadáčiku" ich záujmu a hľadajú menej známu destináciu pre ich dovolenku.

Prihláste sa na odber First minute a Last minute ponúk a noviniek.